Regulament

Regulile Tenisului (frt.ro)
Rules of Tennis (itf.com)

Scorul in tenis

Scorul in tenis are 3 componente – punctul, game-ul si setul. Un meci este castigat de acel jucator (joc de simplu, intre 2 jucatori), sau de acea echipa (joc de dublu, intre 2 echipe a cate 2 jucatori) care isi revendica un numar majoritar de seturi. In mod traditional, acest lucru inseamna 2 seturi din 3 sau 3 seturi din 5.

Tenisul si modul in care a fost gandit scorul, se bazeaza pe ideea ca, a servi (a pune mingea in joc) este un avantaj, iar pentru a castiga este necesar sa te dovedesti mai bun, sa castigi, pe serviciul adversarului (in cadrul unui tiebreak, se numeste mini-break).

Un game consta intr-o succesiune de puncte jucate avand acelasi jucator la serviciu, si este invingator primul jucator care castiga cel putin 4 puncte la o diferenta de minim 2 puncte de celalalt jucator. Intr-un joc, arbitrul striga prima data punctajul celui care serveste si apoi al jucatorului care primeste (se mai spune “e la primire”).

Un set este format din game-uri si este castigat de jucatorul care ajunge primul la 6 cu diferenta de minim 2 game-uri; daca exista un egal 5 atunci cel care reuseste sa castige urmatoarele 2 game-uri. In cazul in care ne aflam intr-o egalitate 6 – 6, game-ul se trasforma in puncte, si se joaca tiebreak. In tiebreak castiga jucatorul care ajunge primul la 7 puncte castigate la diferenta de minim 2 puncte. Daca acest lucru nu se intampla si ambii jucatori ajung la 6 puncte castigate, tiebreak-ul se joaca pana cand unul dintre jucatori va reusi sa se gaseasca la 2 puncte diferenta de celalalt.

Scorul unui game

Un game este format dintr-o secventa de puncte jucate cu acelasi jucator la serviciu. Este castigator jucatorul (sau echipa) care castiga cel putin 4 puncte la o diferenta de cel putin 2 fata de adversar. Cand se striga scorul de catre arbitru primul este punctajul jucatorului aflat la serviciu.

Nr de puncte castigate                        0          1          2          3          4

Scor                                                love      15        30        40        game

Daca ambii jucatori castiga 3 puncte, scorul este “egalitate”. Incepand din acest moment, scorul egal este numit “egalitate” iar punctul castigat “avantaj”. Daca este in avantaj jucatorul care serveste, arbitrul striga “avantaj serviciu” daca nu, “avantaj primire”.

Originile scorului

Una dintre teorii sustine faptul ca scorul isi are origini medievale franceze. Este posibil ca sursa sa fie chiar ceasul aflat pe teren, indicand sfertul de ora: 15, 30, 45. Cand indicatorul ceasului ajungea la 60, meciul se termina. Pentru a evita situatia in care niciunul dintre jucatori nu este singur castigator, s-a introdus notiunea de egalitate pentru a carei implementare s-a procedat astfel: 45 s-a transformat in 40, primul punct castigat era notat cu 50 si apoi 60 daca apartinea aceluiasi jucator, daca nu scorul se intorcea la 40, adica la “egalitate”.

O alta teorie aduce la originea scorului un alt joc, precursor al tenisului in Franta, denumit “jeu de pomme” (mingea era lovita de mana nu de racheta), al carui teren avea lungimea totala de 90 de picioare, cate 45 pentru fiecare jucator. Cand cel care servea castiga punctul inainta in teren 15 picioare, apoi inca 15, iar dupa al 3-lea punct castigat ultimele 10.

Originea utilizarii cuvantului “love” (iubire) in tenis in loc de “zero” este, de asemenea, disputata. Este posibil sa provina din fracezul l’oeuf (oul) datorita formei lui. Ar mai putea avea la origine si cuvantul l’heure (ora). A 3-a terorie spune ca vine de la expresia olandeza iets voor lof doen care inseamna sa faci ceva anume pentru lauda / rugaciune, neimplicand nicio miza in bani. In sfarsit, cea mai acceptata terorie pleaca de la idea ca la inceputul fiecarui meci jucatorii inca “se iubesc” sentiment care dispare pe masura ce jocul inainteaza spre final.

Scorul setului

Setul consta intr-o succesiune de game-uri jucate alternand rolurile serviciu – primire. Daca scorul este egal 6 se poate joaca tiebreak sau in continuare game-uri pana la o diferenta intre jucatori de 2 game-uri castigate.

Istoria tiebreak-ului

A fost inventat de James Von Alen in anul 1965, dupa insuccesul de a grabi finalul unui meci. Se numea VASSS (Van Alen Streamlined Scoring System). Doi ani inainte de Era Open, in anul 195 si 1956, Campionatul United States Pro din Cleveland Ohio s-a jucat in regulile VASSS. La acel moment scorul era stabilit similar tenisului de masa – 21 de puncte, alternand o succesiune de 5 servicii, nu exista al 2-lea serviciu. Desi s-au jucat 5 seturi, Gonzales l-a invins pe Pancho Segura in doar 47 de minute ceea ce a dezamagit audienta care si-a exprimat cu acea ocazie preferinta pentru vechile reguli.

Tiebreak-ul a revenit in forta in discutii in anul 1969, din cauza partidei dintre Gonzales si Pasarell. Al cinci-lea set a durat 5 ore si 12 minute, iar intreg jocul, 2 zile. Scorul final a fost 22–24, 1-6, 16-14, 6-3, 11-9 pentru Gonzales, care la varsta de 41 de ani reusea sa castige o astfel de partida.

In anul 1979 Wimbledon a introdus regula prin care tie-break-ul putea fi jucat o data in fiecare set, mai putin in ultimul.

Cupa Davis

Cum se stabileste punctajul

Cupa Davis organizata de Federatia Internationala de Tenis masoara succesul tarilor participante la competitie intr-o perioada de 4 ani, in care performantele, cu cat sunt mai recente, cu atat inseamna mai mult in calcularea punctajului final.

Dupa fiecare tur, punctajul este amendat si fiecare rezultat din afara celor 4 ani se anuleaza. In acelasi timp, in ultimul an al unei competitii punctele acumulate de-alungul celor 3 ani care au precedat isi pierd din importanta (vezi tabelul de mai jos). Astfel, 100 de puncte acumulate in primul an, devin 75 in al doilea, apoi 50 iar in ultimul an 25.

0.5

Punctele se atribuie echipei castigoare in tur. Natiunea care pierde in primul tur nu primeste niciun punct. Pe de alta parte, orice natiune care invinge o echipa clasata mai bine primeste puncte bonus in functie de punctajul echipei pe care a invins-o (conform tabelului de mai jos).